IELTS

IELTS (International English Language Testing System)

IELTS Sınavları The British Council (BC), University of Cambridge Local Examinations Syndicate (UCLES) ve International Development Programme of Australian Universities (IDP) tarafından ortaklaşa geliştirilmiş İngilizce yeterlilik düzeyini saptamaya yönelik bir sınavdır.

IELTS nedir ?

IELTS’ in açılımı International English Language Testing System dir. IELTS anadilin İngilizce olduğu ya da İngilizcenin çok kullanıldığı ortamlarda çalışacak ya da eğitim alacak adayların İngilizce becerilerini ölçen bir sınavdır.IELTS, British Council, University of Cambridge English for speakers of other languages (ESOL) ve International Development Programme of Australian Universities (IDP) tarafından ortaklaşa hazırlanılıp geliştirilmiştir.

IELTS sınavı başvuruları nasıl yapılır?

IELTS İstanbul Ankara ve İzmir’de yapılmaktadır. Fakat IELTS başvuruları yalnızca British Council İstanbul ofisinden yapılabilir.

Kimler Katılmalı?

IELTS, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, İngiltere ve Amerika gibi birçok ülkedeki üniversiteler ve iş yerleri tarafından kabul görür. Ülkemizde de birçok üniversite ve iş kurumu IELTS sonuçlarını kabul etmeye başlamıştır. Akbank, Yapı Kredi, THY, Boğaziçi Üniversitesi, Bilkent, Bilgi ve Yeditepe üniversiteleri IELTS sonuçlarını kabul etmektedirler. Buna ek olarak devlet kurumları ve göçmenlik büroları da IELTS sınavını kabul etmektedirler.

IELTS sınavının formatı nedir?

IELTS sınavı Academic ve General Training olarak iki ayrı bölüm seçeneğine sahiptir. General Training genel olarak göçmenlik büroları tarafından tercih edilirken , Academic training akademik alanda tercih edilmektedir.
IELTS sınavı, dinleme, okuma, yazma ve konuşma bölümlerinden oluşmaktadır.Konuşma bölümü katılmaksızın toplam sınav süresi 2 saat 45 dakikadır.

Dinleme:                              4 bölüm/40 konu (30 dk)
General Training Okuma:    3 bölüm/40 konu (60 dk)
Academic Training Okuma: 3 bölüm/40 konu (60dk)
General Training Yazma:    1. bölüm (en az 150 kelime) (20 dk)
2.bölüm (en az 250 kelime) (40 dk)
Academic Training Yazma: 1.bölüm (en az 150 kelime) (20 dk)
2.bölüm (en az 250 kelime) (40 dk)
Konuşma:                             Birebir görüşme (11-14 dk.)

IELTS sınavı nası değerlendirilir?

IELTS sınavında her bölüm 9 üzerinden ayrı ayrı değerlendirilir ve toplam skor için tüm bölümlerin ortalaması alınır.

IELTS hazırlık eğitiminin içeriği nedir?

IELTS hazırlık eğitim programı, daha önceki yılların IELTS sınavları titizlikle incelenerek hazırlanmıştır. Diğer eğitimlerden farklı olarak, yoğun bir gramer programı yerine dinleme, okuma, yazma ve konuşma becerileri üzerinde durulur.

IELTS hazırlık eğitimi sınıflarında nasıl bir eğitim verilir?

IELTS hazırlık eğitimi, alanında uzman bir eğitmen tarafından, seçilen modül çerçevesinde okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerilerini geliştirmek üzere verilen bir eğitimdir.
General modülü seçecek adaylar için daha günlük kullanımların ve pratikliğin öne çıktığı materyaller kullanılırken, akademik modülü seçecek adaylar için akademik dilin ağırlıklı olduğu materyaller kullanılır.

IELTS hazırlık eğitimi programı bitiminde öğrencinin kazanımları nelerdir?

IELTS hazırlık eğitimini tamamlayan aday, İngilizce becerilerini IELTS sınavından yüksek puan alacak kadar geliştirir. Aday IELTS beklentilerini karşılayabilecek düzeye gelecek ve bunun yanı sıra konuşması akıcılık kazanacak ve dil becerilerini daha pratik bir şekilde kullanabilecektir.

IELTS Sınav içeriği :

Testin süresi toplam 2 saat 45 dk’dır.
Dinleme (4 bölüm, 40 soru, 30 dk.)
Genel İngilizce Okuma (3 bölüm, 40 soru, 60dk.)
Akademik İngilizce Okuma (3 bölüm, 40 soru, 60 dk.)
Genel İngilizce Yazma (2 konu,150-250 kelime,60 dk.)
Akademik İngilizce Yazma (2 konu, 150-250 kelime, 60 dk.)
Konuşma (11-14 dk.)
Her bölüm için ayrıca tüm test puanınızdan ayrı bir puan alırsınız. Bunlar size Test Rapor Formu şeklinde verilir (TRF). Sınavdan alınan Genel Not, Dinleme veya Okuma bölümlerinden alınan notlar buçuklu rakamlar ile de ifade edilebilir. (Örneğin; 4,5 veya 6,5 gibi). Ancak, Yazma ve Konuşma bölümleri sadece tam rakamlar ile belirtilir. (örn 4,0 veya 6,0 gibi). • IELTS Test Sonucu ne ifade eder?: Adaylar 1’den 9’a kadar olan puanlamaya göre bir sonuç elde ederler. Geçme veya kalma puanı yoktur.

9 – Expert User
Dil üzerinde tam bir hakimiyeti vardır: uygun, doğru ve akıcı konuşma ve tam anlama becerisine sahiptir.

8 – Very Good User
Dil üzerinde sadece sistematik olmayan hatalar ve uygunsuzluklar dışında tam bir hakimiyeti vardır. Bilgisi dahilinde olmayan konularda anlaşmazlıklar olabilir. Zor ve detaylı tartışmalarda başarılıdır.

7 – Good User
Dil üzerinde bazı durumlarda olabilecek rastlantısal hatalar, uygunsuz kullanım ve yanlış anlamalar dışında eylemsel hakimiyeti vardır. Genellikle zor ve karmaşık dili iyi kullanır ve detaylı muhakemesini yapar.

6 – Competent User
Bazı hatalar, uygunsuz kullanımlar ve yanlış anlamalar olmasına rağmen genellikle dili efektif kullanır. Yabancısı olmadığı konularda oldukça zor seviyedeki İngilizceyi kullanabilir

5 – Modest User
Hata yapmaya müsait olmasına rağmen birçok durumda genel anlamı çıkarabilir ve dil üzerinde kısmi bir hakimiyeti vardır. Bildiği bir konuda basit bir iletişim kurabilir.

4 – Limited User
Bilgisi dahilinde olan durumlarda bile İngilizce becerisi limitlidir. Anlama ve ifade etmede sık sık problem yaşar. Karmaşık ve zor bir dili kullanamaz.

3 – Extremely Limited User
Sadece çok iyi bildiği konuları anlayıp ifade edebilir. İletişimde sık sık zorluk yaşar.

2 – Intermittent User
En basit bilgileri belirli kelimelerle ifade etmek bildigi konularda kısa formüller kullanmak ve acil ihtiyaçlarını belirtmek dışında gerçek iletişim kurmak mümkün değildir. Yazı ve konuşma İngilizcesini anlamakta zorluk çeker.

1 – Non User
Birkaç kelime dışında dili kullanma yeteneği yoktur.